FILANTROPIJA NEMA GRANICE: Fondacija Ana i Vlade Divac organizuje Panel o dijaspori
Fondacija Ana i Vlade Divac organizuje Panel o dijaspori pod nazivom „Filantropija nema granice“ 2. i 3. marta 2021. sa početkom u 15 časova (CET) tokom oba dana.
Kako je portal Naši u svetu već pisao, panel će okupiti predstavnike institucija, medija, organizacija i pojedinaca iz dijaspore i matice, a na panelu će biti predstavljeni i rezultati upitnika o mogućnostima za unapređenje saradnje organizacija u Srbiji i medija u dijaspori.
Panel diskusija o davanju srpske dijaspore – Filantropija nema granice
Jedna od četiri strateške oblasti kojima se Fondacija bavi jeste Razvoj filantropije, kroz koji želimo da se podstakne solidarnost i duh zajedništva u društvu. Filantropija u Srbiji ima dugu i bogatu tradiciju, ali je u vreme tranzicije i ekonomske krize, neophodno podsticati.
Sama reč filantropija vodi poreklo od grčkih reči „philos“ (prijatelj) i „anthropos“ „čovek“ i opisuje dobru volju prema ljudima i čovečanstvu i dobrotvorna davanja za opšte dobro. Na srpskom jeziku se najčešće prevodi kao dobročinstvo ili čovekoljublje.
Fondacija preko niza aktivnosti podstiče razvoj filantropije, kako individualne tako i korporativne. Individualna filantropija predstavlja pojedinačne donacije građana u dobrotvorne svrhe a korporativna predstavlja donacije privatnog sektora i kompanija u dobrotvorne svrhe. Veliki broj donatora, pojedinaca i kompanija učestvovao je do sada u akcijama Fondacije i dao veliki doprinos našim projektima.
Osim toga, Fondacija je u okviru Srpskog filantropskog foruma (koji okuplja fondacije, organizacije i kompanije zainteresovane za razvoj dobročinstva u Srbiji) radila na podizanju svesti o važnosti ove teme.
Događaj se realizuje kao deo Projekta za unapređenje okvira za davanje, koji finansira Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), a sprovodi Кoalicija za dobročinstvo, koju predvodi Fondacija Ana i Vlade Divac a čiji su članovi Trag fondacija, Catalyst Balkans, SMART Кolektiv, Srpski filantropski forum, Forum za odgovorno poslovanje i Privredna komora Srbije.
Podsetimo, dosad je 650.000 pojedinaca podržalo fondaciju, 670 kompanija i 82 organizacije.