Lokali su puni, gosti piju, jedu i pevaju, a u jednom snimku se može videti da čak izbacuju i policiju napolje.
ITALY: #IoApro restaurant is open, police arrives. Customers refuse to leave & shout in unison “Get out! Get out! Get out! ..we pay your wages from our taxes, you work for us.. Get out! Get out! Get out!” #IOpen pic.twitter.com/Wqa0DYz4ls
— Robin Monotti (@robinmonotti) January 16, 2021
Italijanski premijer Đuzepe Konte produžio je mere, koje predviđaju policijski čas od 22 sata do 5 ujutru, do marta, a zabranjena su i putovanja između regiona do 15. februara. Te mere, uvedene u novembru, trebalo je da isteknu ove nedelje.
U regionima koji su označeno “crveno” ili “narandžasto”, ugostiteljski objekti mogu da služe samo hranu za poneti.
Produženje mera vlasnici lokala nisu dobro podneli, pa su se mnogi organizovali na društvenim mrežama i potom otvorili svoja vrata u petak u znak protesta.
Prema snimcima iz jednog milanskog restorana, atmosfera je bila više nego vesela. Muzika se čula, a veliki broj ljudi sedeo je za stolovima, naravno, bez maski. Pojedinci su tokom večeri zaplesali i na stolovima.
Drugi su pak bili diskretniji i insistirali su na distanci.
🇮🇹 Italy. 50,000 restauranteurs have decided to open up against Covid19 restrictions, lunch and dinner, banding together to form an alliance. This is the only way to stop this, mass civil disobedience. Long Live the People 💥👊 pic.twitter.com/z9ItL0KHaO
— ✖️TIME ✖️2✖️RISE✖️ (@itstime2rise) January 11, 2021
Ne može se znati tačan broj ugostitelja koji se priključio protestnom pokretu “IoApro” (Ja otvaram), ali se smatra da ih ima oko 50.000 širom zemlje.
Još jedan snimak koji je privukao pažnju na društvenim mrežama pokazuje goste koji izbacuju policiju napolje.
Ipak, nisu svi glatko prošli. U Firenci je najmanje 9 vlasnika kažnjeno i bili su primorani da zatvore lokale na nedelju dana, iako se taj grad nalazi u “žutoj zoni”.
#ITALY: #IoApro restaurant in full swing. The customers have supported the #IOpen initiative en masse. pic.twitter.com/ie2VCQHWam
— Robin Monotti (@robinmonotti) January 16, 2021
Italija je bila među najteže pogođenim zemljama kada je reč o pandemiji koronavirusa, sa potvrđenih više od 2,3 miliona slučajeva i 81.000 mrtvih.
Iako je ugostiteljima svega dosta, savetnik ministra zdravlja Roberto Speranca nije isključio ponovno uvođenje strogog nacionalnog “lokdauna”.
“Moramo da ograničimo kretanja ljudi, blokiramo sve osim neophodnih radnji na dva meseca”, upozorio je.